MIC

Svatomartinské slavnosti

Vytisknout

Svatomartinské slavnosti

8. listopadu 2019

martin titulka webmartin 2019 program

martin program


martin letak info
Velikonoční výstava

Vytisknout

Velikonoční výstava

14. - 17. 4. 2014 - III. ročník

velikonocni-vystavaUnikátní sbírkové předměty, umění našich vystavovatelů i úžasná atmosféra nechyběly na velikonoční výstavě.

Ti, kteří navštívili velikonoční výstavu v Rychnově nad Kněžnou, rozhodně nelitovali. Tentokrát jsme mohli obdivovat část rozsáhlé sbírky kraslic a krojů z různých koutů Čech a Moravy. Kroje byly zastoupeny nejen ve své autentické podobě, ale také jako pozoruhodné repliky na panenkách. Každé z významných folklorních center bylo představeno nejen typickým krojem, ale také specifickou výzdobou kraslic a případně keramiky. Byly zde vystaveny skutečné skvosty sbírek paní Anny Rusové a Evy Tatouškové. Letošní výstava byla zaměřena rovněž na velikonoční pečivo, které pro tuto výstavu vytvořila paní Alena Tschöpová, kromě jidášků, vrkočů, perníčků, zde byly také kameninové formy na beránky a bábovky, dřevěné formy na vytlačovaný perník. V naši soutěži o vlastnoručně upečeného beránka získal v kategorii neprofesionálů I. místo tým z Domu dětí ve Vamberku. Díky přítomnosti našich vystavovatelů získala tato výstava jedinečný punc. Velikonoce patří ke svátkům, které vybízejí k zalistování v bohaté škále tradic, zejména starých technik zdobení kraslic, pečení voňavých perníčků, výroby vizovického pečiva i figurek ze šustí.

Kolektivy rychnovských základních a mateřských škol se nechaly inspirovat Velikonocemi a vytvořily pro soutěž vyhlášenou Déčkem neuvěřitelně nápadité velikonoční kompozice. Díky Vlastimilu Borůvkovi a žákům ZŠ a Praktické školy zde byly vystaveny řehtačky, unikátní prací pak byla dřevěná vyřezávaná kompozice Poslední večeře Páně. Křehká krása živých květin byla nepřehlédnutelnou součástí velikonočních aranžmá, která vytvořili žáci a učitelé SŠ vizuální tvorby z Hradce Králové. Také v letošním roce jsme obohatili fond společnosti Kultury, od paní Aleny Tschöpové jsme získali tzv. zelové kraslice, od paní Anny Rusové kraslice polepované slámou, od Marie Homolkové vnorovské kraslice. Paní Helena Rázková darovala půvabné soubory ze šustí – masopustní průvod, vynášení Moreny a šmerkust. Výstavu velmi pečlivě zdokumentovali Ing. Vladimír Homolka a pan Karel Martinec.Všem našim vystavovatelům, partnerům i podporovatelům této pozoruhodné výstavy děkujeme, stejně tak jako firmě Bednář FMT, s.r.o., Podorlické sodovkárně, ZDV Štědrá Tutleky a ZEA Rychnovsko, a.s. Za mediálními partnerství patří dík Rychnovskému zpravodaji, Rychnovské televizi, Rychnovskému deníku, Českému rozhlasu a Country rádiu.

Marie Otavová


Fotogalerie 2014Svátky knihy

Vytisknout

Svátky knihy

14. 4. 2016 - V. ročník

svatky-knihy-2014Akce pro odbornou i laickou veřejnost, jejímž posláním je představit knihu jako unikátní umělecký objekt. Během Knižního veletrhu se představí také regionální vydavatelství.


plakat svatek knihy 2016


program svatek knihy 2016

Přihláška 2016 ke stažení zde...
 

Fotogalerie 2015Fotogalerie 2014

Swingový festival Jiřího Šlitra

Swingový festival Jiřího Šlitra - 4. ročník

17. - 18. 5. 2019 

swingovy-festival-2016Hudební festival nejen swingové hudby v zámecké jízdárně. 
plakat swing 2019


PROGRAM 2018

plakat 1 2018

Swingový festival Jiřího Šlitra - 2. ročník
28. - 29. 4. 2017
Fotogalerie 2017

Foto: Multifoto Rychnov nad Kněžnou


PROGRAM 2017:sfjs divadlo 

Fotogalerie 2016

plakat 2016 finalJaké bylo XXII. Šlitrovo jaro ?

Zcela zaplněný sál tleskal v pátek 24. dubna vtipné komedii Jiřího Suchého Rytíři z Blaníku a krasavice Lída, kterou divadlo Semafor zahájilo XXII. ročník Šlitrova jara. Tečku za pátečním večerem udělali Fred Astaire a Ginger Rogersová ve filmové projekcí Pánů v cylindru.
Sobota patřila swingu. Předehrou bylo vystoupení vokálního souboru z Mladé Boleslavi Každý den starší, výbornou premiéru měl ColorBand rychnovské ZUŠ, týnišťskou ZUŠ reprezentovaly veleúspěšně Black Buřiňos, objevem bylo vokání trio Přelet M.S. z Plzně a závěrečný koncert J.H. Big Bandu Hradec Králové pod taktovkou hudebního matadora Jiřího Hasala sobotní setkání se swingem ukončil. Skvělým doplňkem byly filmové projekce Žluté ponorky a Cabaretu.
Objevem byly další dosud neznámé kresby a dva nedělní filmové muzikály Vlasy a Evita. Domácí i „přespolní" návštěvníci byli na výsost spokojeni, a to byla pro pořadatele ta nejvězší odměna.


Program XXII. ročníku ke stažení (*.pdf)

Pro účastníky semináře je připraveno:

  • sborník Šlitrova jara
  • filmová překvapení a ještě něco navíc
  • Rytíři z Blaníku a krasavice Lída  v provedení divadla SEMAFOR
  • vystoupení vokálního souboru KAŽDÝ DEN STARŠÍ Mladá Boleslav
  • vystoupení tanečního orchestru COLOR BAND Rychnov nad Kněžnou
  • vystoupení BLACK BUŘIŇOS z Týniště nad Orlicí
  • vystoupení vokálního tria PŘELET M. S. z Plzně
  • vystoupení JH BIG BAND Hradec Králové
  • ...a hlavně dobrá nálada

Ubytování a stravování je tradičně zajištěno. Účastnický poplatek 350 Kč včetně vstupenek na divadelní představení, koncerty a filmové projekce bude vybírán u prezence.

Přihlášky zasílejte nejpozději do 17. dubna 2015 na adresu:
Filmový klub - kino
poštovní schránka 18
516 01 Rychnov nad Kněžnou

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Odesláním přihlášky se stáváte účastníky XXII. Šlitrova jara, proto si její přijetí ve vlastním zájmu individuálně ověřte na t. č. 603 810 775, nebo na výše uvedené e-mailové adrese.

 

Fotogalerie 2015Malé zamyšlení po XXI. Šlitrově jaru

Troufám si tvrdit, že každému, kdo navštívil Rychnov nad Kněžnou aspoň dvakrát, natož víckrát, přirostlo toto město k srdci. My, co sem spolu často jezdíme, to tak určitě cítíme. A jako by nestačila sličnost a úhlednost města, každý si odtud může odvézt i velké kulturní zážitky. Hostují tu divadelní soubory z Čech i Moravy, hudební i filmové programy naplňují rychnovské sály, i když to je asi v jiných městech více nebo méně také. Rychnov nad Kněžnou ale láká už hezkou řádkou let nabídkou pravidelných specifických programů, jako je Šlitrovo jaro, Poláčkovo léto, podzimní Filmový smích nebo Rychnovská osmička. Nechci tu jen pět oslavné ódy na pořadatele toho všeho dění, i když jim samozřejmě fandíme a chválíme je. K zamyšlení je asi hlavně fenomén opakovaného zájmu o ty jmenované programy.

Šlitrovo jaro bylo letos už po jedenadvacáté. Nebyla jsem sice úplně na všech (hlavně těch prvních) a neumím ani spočítat, kolikrát to bylo, ale myslím, že jich není moc, které jsem vynechala. Ale copak já, nejde jen o mě, stejně jsou na tom evidentně i desítky dalších účastníků, se kterými se tam rok co rok potkáváme. Tuším, že někteří absolvovali úplně všechny ročníky. A stejné to je i s Poláčkovým létem a Filmovým smíchem.

Je to samozřejmě hlavně zájem o nabízené kulturní pochoutky, ale podle mého je to v neposlední řadě určitě také skutečnost, že se tam cítíme hodně dobře. Jednak je to očekávání, že se setkáme s lidmi stejné kulturní krevní skupiny, že se zase uvidíme s těmi, jejichž tváře se po těch letech staly už důvěrně známými a také s těmi, které jsme díky této příležitosti zařadili mezi své osobní přátele.

A když se k tomu připočítá i nádherná atmosféra, kterou dovede pan doktor Tydlitát s Martinem Šedou navodit, je to ten vzácný impuls k tomu, abychom se sem znovu a znovu vraceli. (Vzpomeňte třeba jen na hlas zvonku, kterým pan dr. Tydlitát svolává diskusní přestávkové kroužky před každým zahájením dalšího bloku denního kulturního maratónu. Těšíme se na něj celé měsíce!) A další, co nás určitě přitahuje, je zvědavost na program samotný (já osobně jsem vždycky natěšená nejvíc na filmy, u nichž podle mého vidění kvalita výběru přidala na grádech), takže odjíždíme i s doslova povzneseným duchem. Třeba loňský Šumař na střeše nebo letošní málo známé „Asterovky“, které kromě zážitku z mistrovského tanečního umění Freda Astaira navíc rozvibrovaly i naše bránice.

Zkrátka, my, co spolu jezdíme do Rychnova, už se moc těšíme na léto i na podzim, až nás zase zavolá zvonek pana doktora a my budeme moci pozdravit těch pět kluků z knihy Karla Poláčka.

Děkujeme za jeho cinkání!

Eva Gutová, ředitelka pražské sekce Werichovců

Fotogalerie


Dřevořezání

Vytisknout

Rychnovské dřevořezání

12. - 13. 6. 2015 - IV. ročník

drevorezani

ŘEZBÁŘSKÉ SYMPOZIUM
Poláčkovi kluci letos znovu ožijí během řezbářského sympozia
Od 10. června budete moci v areálu Kolowratského zámku sledovat práci 6 řezbářů, kteří během třídenního sympozia vdechnout život hrdinům Poláčkova románu Bylo nás pět. Téma IV. ročníku řezbářského sympozia se zrodilo záměrně k poctě nesmrtelného Karla Poláčka, ke kterému se město Rychnov nad Kněžnou hrdě hlásí i 70 let po jeho předčasném skonu. Pokud chcete vidět, kolik zručnosti a umu je potřeba, než se promění dřevěný hranol v „živou" postavu Petra Bajzy, Atonína Bejvala, Čeňka Jirsáka, Edy Kemlinga nebo Josefa Zilvara, určitě si nenechte ujít tuto mimořádnou příležitost. Práci řezbářů můžete ocenit od 10.- 12. června svým hlasem a 13. června v 10 hodin se dozvíme, kdo z řezbářů si počínal při ztvárnění postav nejlépe. Celý projekt vzniká za podpory MK ČR, Královéhradeckého kraje a novým vlastníkem kompozice s 90 cm vysokými postavami se stane Město Rychnov nad Kněžnou.

DNY LESŮ ČESKÉ REPUBLIKY
Především pro školní výpravy připravuje KŘ Lesů ČR, Správa Kolowratského zámku a Kultura RK, s.r.o. den s lesními pedagogy, kdy v areálu rychnovského zámku budou vytvořena stanoviště, kde budou moci děti a studenti poznávat dřeviny, rostliny a zvěř, vyzkoušet si střelbu z luku, zatloukání hřebíků a seznámit se s náročným výcvikem dravců. Na nádvoří zámku si budete moci prohlédnout práci účastníků řezbářského sympozia a zámecké expozice plné překvapení. Věříme, že Dny lesů ČR zaujmou nejen obdivovatele dřeva a myslivosti, ale tuto akci můžeme vřele doporučit všem.

Během IV. ročníku Rychnovského dřevořezání ožije Kolowratský zámek netradičními prohlídkami i mistrovskými díly řezbářů 
Pro milovníky historie, uměleckých řemesel i dobré zábavy máme pozvánku na Rychnovské dřevořezání. V sobotu 13. června nabízí Kolowratský zámek od 14:00, 16:00 a 18:00 hodin kostýmované prohlídky zámeckých interiérů i setkání se zástupci dřevozpracujících řemesel, kteří Vás přesvědčí, že ze dřeva se dá vyrobit prakticky cokoli. Neodmyslitelnou součástí je bohatý doprovodný program, který probíhá po celý den na druhém nádvoří rychnovského zámku. Velkým lákadlem je přítomnost mnoha kostýmovaných postav, hudební, taneční i šermířská vystoupení. Po celý den můžete sledovat práci řezbářů a dalších dřevozpracujících řemesel. Vůbec poprvé uvidí návštěvníci výsledek řezbářského sympozia, jehož letošním tématem jsou kluci z Poláčkova románu „Bylo nás pět". V doprovodném programu vystoupí skupina Pernštejni, setkáme se s šarmantními mušketýry a poznáme jejich slasti i strasti. Country tance předvede Alabama, taneční oddělení ZUŠ i naši nejmladší z rychnovských MŠ. Čeká nás koncert swingové kapely Colorband i koncert Sarabandy. Nebudou chybět soutěže, střelnice, výstava zbraní a výcvik rytířských dovedností. Po celý den budou probíhat živé ukázky práce se dřevem. Den bude zakončen večerní ohňovou produkcí. Pokud se chcete opravdu dobře bavit a prožít víkendový den plný podívané a nechat se okouzlit vůní a nekonečnou tvárností dřeva, pak určitě navštivte Rychnovské dřevořezání !

  
drevo 2015      kostymovane prohlidky 2015      dny lesu CR


NA RYCHNOVSKÉM DŘEVOŘEZÁNÍ SE TENTOKRÁT ZRODILY MARIONETY A SVĚTLO SVĚTA SPATŘILA PUBLIKACE O HRAČKÁCH

Zámecké interiéry i nádvoří rychnovského zámku byly 14. června dějištěm III. ročníku Rychnovského dřevořezání. Za přítomnosti vzácných hostů proběhl křest dlouho očekávané publikace Nekonečný svět hračky, zaslouženou pozornost návštěvníků si získaly nádherné marionety, které během řezbářského sympozia vytvořili Štefan Hrudka, Vladimír Beneš, Jindřich Rychter, Mgr. Petr Stančík, Roman Marek a Josef Janouch. Návštěvníci obdivovali umění paní Heleny Minaříkové, která s neobyčejným citem ušila šaty pro všech 12 marionet. Restaurátor a loutkář Jiří Bareš z královéhradeckého divadla Drak předvedl, jak se marioneta vodí a prozradil, kde se loutkové divadlo zrodilo a kdy se dostalo do Čech.

Skutečná podívaná však čekala návštěvníky v zámeckých komnatách, kde byly vystaveny unikátní práce mistrů řezbářů a sochařů a čekala na ně dechberoucí květinová aranžmá Jany Páralové „Květiny k sežrání“. Nadšení a potlesk provázely kostýmované prohlídky zámeckých interiérů s humorným a dramatickým scénářem, který vycházel věrně z historických předloh. Role Jana Blažeje Santiniho, Jana Hrošeckého Vocáska, syna kata Mydláře, Bohunky z Hustiřan, Rozy Kinské, i Magdaleny Ludmily z Oppersdorfu byly ztvárněny skutečně špičkově.

Bohatý doprovodný program probíhal také na nádvořích. Ani vydatný déšť nepřekazil nádherné taneční vystoupení dětí z MŠ Láň a hudební vystoupení Cvrčků. Skladby, které okouzlily porotu soutěže v dalekém Jekatěrinburgu, předvedl flétnový soubor Sarabanda. Šermířská, hudební i taneční vystoupení včetně závěrečné ohňové produkce si pro návštěvníky připravila SHŠ Pernštejni. Rychnovské dřevořezání přineslo také letos jedinečnou atmosféru, možnost setkání s řezbáři a rozhodně se podařilo rozšířit okruh obdivovatelů dřeva i těch, kteří s ním pracují Byl naplněn záměr organizátorů vytvořit soubor marionet, se kterým bude možné hrát divadlo. Je potěšující, že si tato jedinečná akce získává stále větší okruh návštěvníků a obdivovatelů.

Marie Otavová

...Vzniká další obdivuhodná kulturní tradice, která obohacuje a právem vtiskuje čestné a zasloužené označení „Rychnov, město bohaté kultury". IV. ročníku rychnovského dřevořezání přeji mnoho dalších příznivců a spokojených účastníků !

Doc. PhDr. Václav Šplíchal, CSc.

Copyright © 2020 Kultura Rychnov nad Kněžnou, s.r.o.. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.
Joomla 2.5 Templates designed by Web Hosting Reviews