Poláčkovo léto

Vytisknout

Poláčkovo léto

24. 6. - 4. 7. 2017 - 24. ročník

polackovo-leto-titulni


Podrobné informace: www.polackovoleto.eu - oficiální web divadelního festivalu.Poláčkovo léto 2016


Již 23. ročník divadelního festivalu Poláčkovo léto proběhl na přelomu června a července 2016. Návštěvníci, kterých v letošním roce bylo více než  čtyři a půl tisíce, měli možnost shlédnout deset divadelních představení ve velice pestré nabídce - od pohádek pro nejmenší, přes komedii, drama, muzikál až k operetě. Představilo se sedm profesionálních divadel z celé republiky a soubor TYL z Rychnova n. Kn. Také nabídka koncertů byla velmi pestrá - celkem jich bylo sedm a opět napříč žánry (dechovka, klavírní recitál, folk-rock, sborová hudba, kytarové trio a samozřejmě nesmíme zapomenout na skvělý 4TET). Pro milovníky divadla i hudby to byly skutečné hody a stejné, ne-li lepší vám již nyní připravujeme na příští rok.Fotogalerie 2016  Foto: Multifoto Rychnov nad Kněžnou


Poláčkovo léto 2016 se uskutečňuje s finanční podporou Státního fondu kultury ČR, Královéhradeckého kraje a Města Rychnova nad Kněžnou.Koná se pod záštitou ministra kultury ČR a Rady Královéhradeckého kraje.


HLAVNÍMI PARTNERY XXIII. POLÁČKOVA LÉTA JSOU:

SKODA cmyk2014            ministerstvo kultury          kralovehradeckykraj logo      fond kultury
        znak rychnov
PARTNERY XXIII. POLÁČKOVA LÉTA JSOU:


INSKY logo cmyk   commia logo barva   FAB   panorama logo   AQUASERVIS


MATRIX 25let   ceska sporitelna CMYK   auto sas NEW   VCES logo CMYK   miks


ZPS cmyk neew   LESY JANECEK   MADOS   Stavitelstvi EU Vamberk logo NEW 2013     PivovarRychnovpodorlicka sodovkarna    Indigo logo NOVE   TESS logo   Elmo-trade logo 2016    7 Kooperativa black  


vakstav Preymesserblue   QS iso    UNIPRINT vektor2012   Studanka zlata


MULTIFOTO   beas new

MEDIÁLNÍ PARTNEŘ XXIII. POLÁČKOVA LÉTA:

CRo-Hradec Kralove 90   OT logo   RYCHNOVSKY DENIK   Golempress jpgPoláčkovo léto 2015


Pohádkou to začalo a pohádkou to také skončilo

Prvními diváky XXII. ročníku Poláčkova léta byly opravdu děti a jejich doprovod. Herci z Městského divadla v Mostě jim přivezli pohádku Boženy Němcové Princezna se Zlatou hvězdou na čele. Výpravný příběh o princezně Ladě a králi Kazisvětovi se skutečně líbil všem a stejně tak vděčně přijali herce z Mostu všichni, co přišli v ten první docela chladný večer do nádvoří rychnovského pivovaru na kabaret Jiřího Suchého Na Poříčí dítě křičí. Pivovarské občerstvení a staropražské písničky s živou kapelou udělaly své, a tak skvělá atmosféra odstartovala letošní festival opravdu originálně. Zahajovací koncert Věry Martinové dokázal, že naše dobrušská zpěvačka je stále první dámou naší country muziky. Že budeme zápasit
na jízdárně s místem pro diváky, jsme tušili, ale že se to bude takřka denně opakovat, to opravdu ne. Spontánní přijetí Divadla Antonína Dvořáka v Příbrami s hostujícím Pavlem Novým a Martinem Písaříkem doprovázelo i Noc na Karlštejně v provedení souboru Městského divadla v Brně. Ohromný úspěch mělo také vystoupení sólistů zpěváků a tanečníků téhož divadla na Studánce, kde zcela zaplněný amfiteátr tleskal skvostnému provedení hitů světových i našich muzikálů. Nebylo tomu jinak ani při Cabaretu v režii Petra Novotného a v dokonalém provedení souboru Východočeského divadla z Pardubic, který po jednodenní pauze přijel s nádherným provedením Královy řeči ve stejné režii. Ohromný a zasloužený úspěch sklidil soubor hradeckého Klicperova divadla s Erbenovou Kyticí v režii Karla Brožka a stejně bouřlivě tleskali diváci dětskému souboru LAIK z Pardubic, který v režii Zdeňka Rumpíka bravurně a s ohromnou chutí sehrál alegorickou hru bratří Čapků Ze života hmyzu. Muži v offsidu – nejúspěšnější divadelní komedie v historii Městského divadla v Mladé Boleslavi - byla snad tím nejlepším, jak připomenout 70 let od nedobrovolné smrti rychnovského rodáka, spisovatele a humoristy Karla Poláčka. Viktorka Žižkov měla sice stále v sále připravené náhradníky fotbalové jedenáctky Auto SAS ze Solnice, ale obstála sama.
Dětem se líbil Gulliver v zemi liliputů a už se těší za rok, až se jejich hrdina ocitne v zemi obrů. Unikátní provedení Shakespeárova Hamleta na prvním nádvoří Kolowratského zámku absolventy studia muzikálového herectví v režii Jany Janěkové přineslo všem přítomným zážitek, na který se dlouho vzpomíná. A snad také dlouho nevymizí z paměti dojmy z pohádkového muzikálu Sněhová královna, který ukončil XXII. ročník Poláčkova léta. S kouzelnou hudbou Zdeňka Bartáka jsme se tu setkali již po šesté, ale tak výpravný a skvěle obsazený muzikál jízdárna ještě nezažila. Mahulena Bočanová v titulní roli byla skutečnou pohádkovou bytostí, ale takoví byli všichni ostatní v režii Lumíra Olšovského, kteří se v přítomnosti hudebního skladatele Zdeňka Bartáka, autorů scénáře manželů Aleny a Jana Pixových i jednoho z producentů Felixe Slováčka opravdu snažili dokázat, že herectví nepovažují jen za své zaměstnání.
Velkému zájmu se těšily také všechny koncerty v Kolowratském zámku, v zámeckém chrámu Nejsvětější Trojice, v amfiteátru na Studánce a upřímný a dlouhotrvající potlesk zněl všude, kde se hrálo a zpívalo.
Bylo to vydařené Poláčkovo léto s výrazným vzestupem návštěvníků a bez rušivých zásahů počasí. Zimu vystřídaly vysoké teploty, ale ty naopak pomáhaly ke krásné atmosféře v místech, kde se hrálo. Ve 12 dnech festivalu se na čtyřech scénách uskutečnilo 13 divadelních představení a 12 koncertů, z nichž zvláštˇ ten, kdy ve zcela vyprodané jízdárně zněl hlas houslí geniálního Pavla Šporcla, patřil k vrcholům Poláčkova léta.
A tak si myslím, že mezi těmi 7.810 diváky bylo jen málo těch, kteří by na letošní kulturní svátek nevzpomínali v dobrém, myslím, že nazrál čas připravovat ten příští ročník.
A teď už je na místě poděkovat těm, bez jejichž pomoci bychom to těžko dokázali – hlavní partneři: ŠKODA AUTO, a.s. Mladá Boleslav, INSKY spol. s.r.o., Královéhradecký kraj, mediální partneři : Deníky Bohemia – Rychnovský deník, Orlický týdeník, s.r.o. Rychnov nad Kněžnou, Český rozhlas Hradec Králové, Městské informační centrum RK,
finanční partneři a partneři a spolupracovníci : AQUA SERVIS, a.s. Rychnov nad Kněžnou, ASSA ABLOY Czech & Slovakia, s.r.o. Praha, Hotel Panorama, Česká spořitelna, a.s., Hradec Králové, MATRIX, a.s. Třebešov, AUTO SAS, s.r.o. Manipulační technika Solnice, ŠMÍDL, s.r.o. doprava Žamberk, VCES, a.s. Hradec Králové, Advokátní kancelář Mikš a Suk Praha, ASSA ABLOY, s.r.o. Rychnov nad Kněžnou, Zaměstnanecká pojišťovna ŠKODA Mladá Boleslav, MADOS MT RK, s.r.o. Lupenice, STAVITELSTVÍ EU, s.r.o. Vamberk, LESY JANEČEK, s.r.o., Kvasiny, STAVITELSTVÍ DS, s.r.o. Rychnov nad Kněžnou, POLIKLINIKA U sv. Havla, Rychnov nad Kněžnou, UNIPRINT ofsetová tiskárna Rychnov nad Kněžnou, Cukrárna Rychnov nad Kněžnou, Staré náměstí, Podorlická sodovkárna, s.r.o. Rychnov nad Kněžnou, Městský podorlický pivovar, s.r.o. Rychnov nad Kněžnou, O. Hofrichterová a MUDr. K. Kašková Rychnov nad Kněžnou, Kooperativa pojišťovna, a.s. Vienna Insurance Group, TESS CZ, s.r.o. Třebešov, MAINCOR, s.r.o. Praha, VAKSTAV spol. s.r.o. Jablonné nad Orlicí, INDIGO group s.r.o. Rychnov nad Kněžnou, M. Preymesser logistika, spol. s.r.o., Bohumil Mazanec QS.ISO. RK, Hotel Studánka Rychnov nad Kněžnou, Správa Kolowratského zámku Rychnov nad Kněžnou, Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje územní odbor Rychnov nad Kněžnou, Požární ochrana – M. Bořek – Požární servis, Novotný ART.CZ Rychnov nad Kněžnou, Domov mládeže Rychnov nad Kněžnou, Gymnázium F.M. Pelcla Rychnov nad Kněžnou, Muzeum a galerie Orlických hor RK, Květinářství Páralovi Rychnov nad Kněžnou, Městská policie Rychnov nad Kněžnou.

PhDr. Jan Tydlitát

loga 2015 


Poláčkovo léto 2014


XXI. ročník Poláčkova léta byl skutečně mimořádnou kulturní událostí, a to nejen svým rozsahem, ale také kvalitou realizovaných představení. Bylo naplněno jeho hlavní poslání - prezentovat v historicky atraktivních objektech to nejkvalitnější, co bylo nastudováno špičkovými domácími divadelními soubory a připomenout rychnovského rodáka spisovatele, humoristu a dramatika Karla Poláčka.

Jednotlivá představení byla volena tak, aby souzněla s místem konání představení a umocnila jejich celkové vyznění. Návštěvníci si užívali neopakovatelnou atmosféru zámecké jízdárny, nádvoří Kolowratského zámku v Rychnově nad Kněžnou, zámku v Kvasinách, kostela Nejsvětější Trojice, areálu poutního místa Studánka,  rychnovské synagogy i zámeckého pivovaru. Bylo provedeno celkem 14 divadelních představení, 12 koncertů a dvě výstavy. Návštěvníci mohli spatřit téměř všechna představení s náročnou výpravou, pokud možno tak, jak jsou realizována na domácí scéně. Návštěvníci oceňovali nejen herecké výkony, ale také práci kostymérů, výtvarníků scény, choreografů, ozvučovačů i osvětlovačů, publiku nešetřilo potleskem a několikrát aplaudovalo ve stoje.

V Rychnově jsme přivítali celkem 11 divadelních souborů a 10 hudebních těles. Poláčkovo léto skýtá možnost spatřit kromě samotných herců také  režiséry jednotlivých představení, choreografy, hudební skladatele, tato osobní setkání umocňují celkový prožitek z představení. Během Poláčkova léta v Rychnově hostoval  činoherní soubor MD Brno, VČD Pardubice, Klicperovo divadlo Hradec Králové, Městské divadlo Mladá Boleslav, Městské divadlo v Mostě, Slezské divadlo Opava, Těšínské divadlo Český Těšín, pražské Divadlo ABC, Dvořákovo divadlo v Příbrami a Divadlo Pikl Hluboká nad Vltavou.

Dramaturgie letošního XXI. Poláčkova léta se opravdu vydařila. Start Těšínského divadla s Báthoryčkou i poslední představení Zorra v České republice byly pro všechny vskutku velkolepé, stejně radostnou událostí bylo premiérové vystoupení pražského Divadla ABC s Goldflamovou režií Poláčkova Bylo nás pět před zcela vyprodaným hledištěm zámecké jízdárny. Totéž spontánní přijetí si zasloužili herci VČD Pardubice se Snem noci Svatojánské a s Baladou pro banditu. Velkým překvapením bylo mistrovské nastudování Přeletu nad kukaččím hnízdem souborem Městského divadla v Mostě v režii Pavla Kheka. Tentýž soubor si před vyprodaným sálem Letoviska Studánka zahrál kabaretní podobu Haškova Švejka. Na nově upraveném jevištním prostoru na vodní nádrži pivovaru doslova excelovali Zbigniew Kalina, Otakar Brousek a režisér Milan Schejbal se svým příbramským souborem v komedii Jak jsem vyhrál válku. Milovníci operety byli nadšeni Perlami panny Serafínky v podání Slezského divadla  Opava a potěšení u diváků si vysloužil i Goldoniho Impresário ze Smyrny od hradeckého Klicperova divadla.

Se zájmem se u diváků setkaly také koncerty Hubertových trubačů na II. nádvoří Kolowratského zámku a klezmerské skupiny Simcha v synagoze. Ve stejných prostorách si zahrálo Trio Martinů, klavíristé z Kroměřížské konzervatoře, pěvecký sbor Campanula z Dolní Dobroučce, flétnový soubor Sarabanda, Quitar Arte Trio a opravdu výjimečné bylo i vystoupení hereckého souboru Divadla Šumperk, který v tomto výjimečném prostoru předvedl dramatizaci několika povídek Karla Poláčka. Mimořádným zážitkem byl také koncert Rychnovského chrámového sboru v zámeckém chrámu Nejsvětější Trojice.

Na celkově pozitivním vyznění festivalu se nepochybně podílely také právě realizované úpravy interiérů i exteriérů zámecké jízdárny, která je hlavním dějištěm festivalu. Vytvoření zámecké terasy s původní balustrádou i úprava parku včetně osázení keři a růžemi, to byl cenný vklad Města Rychnova nad Kněžnou, který návštěvníci Poláčkova léta nepřehlédli.

Poláčkovo léto se postupně stalo magnetem, jak pro diváky, tak pro hostující soubory. Od počátku je význam tohoto projektu tak mimořádný, že po celou dobu probíhá pod záštitou ministra kultury České republiky a hejtmana Královéhradeckého kraje a starosty Města Rychnov nad Kněžnou.

V roce 2014 proběhl již XXI. ročník tohoto divadelního a hudebního festivalu, za dobu jeho trvání v Rychnově hostovala neuvěřitelně bohatá plejáda vynikajících uměleckých osobností i souborů, podařilo se vychovat publikum, které se těší na každý další ročník a zprostředkovat jim setkání s umělci a představeními, která by se mnohým z nich nepodařilo spatřit. Organizátoři byli vděčni za finanční podporu MK ČR, Fondu České kultury, Královéhradeckého kraje i bohaté plejády donátorů i partnerů. Exkluzivita tohoto festivalu celorepublikového významu spočívá v tom, že divadelními představeními a koncerty žije celé město a region, v době jeho konání se do Rychova vracejí hosté z mnoha koutů České republiky, aby se potěšili.

Fotogalerie 2014


Fotogalerie 2013


Fotogalerie 2012


 

Copyright © 2022 Kultura Rychnov nad Kněžnou, s.r.o.. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.
Joomla 2.5 Templates designed by Web Hosting Reviews